V spolupráci s PZ SR v Rožňave sme uskutočnili prvé z niekoľkých stretnutí, ktorých cieľom je zvýšiť informovanosť o problematike sociálno-patologických javov medzi žiakmi a pedagógmi. Výskumy v oblasti skúmania šikanovania a iných sociálno-patologických javov v školách ukazujú, že veľké percento detí v škole je šikanovaných . Následky šikanovania ovplyvnia dieťa na celý život. Nejde len o malú epizódu v živote dieťaťa, ale zážitok, ktorého negatívne následky si zapamätá navždy.
Šikanovanie spĺňa 3 základné podmienky:
1) Vždy ide o prevahu sily nad obeťou, či už ide o silu mocenskú alebo mentálnu.
2) Obeť vníma a opisuje útoky ako nepríjemné.
3) Útok má buď krátkodobý alebo má dlhodobý charakter.
Vplyvom používania inteligentných technológií, sa čoraz častejšie vyskytuje kyberšikanovanie (iné názvy: kybernetické šikanovanie, kyberšikana, počítačové šikanovanie, angl. cyberbullying). Je to špecifický druh šikanovania, pretože je realizované prostredníctvom informačných a komunikačných technológií, najčastejšie prostredníctvom internetu, či mobilného telefónu. Je to práve anonymita, ktorá často priťahuje agresorov. Cítia sa chránení pred odhalením vďaka častému používaniu falošných kont alebo pseudonymov, či rôznych prezývok.
Venujme pozornosť tomuto negatívnemu fenoménu súčasnej doby. Šikanovanie, v akejkoľvek forme je kvalifikované ako trestný čin.
www.detstvobeznasilia.sk, www.linkadôvery.sk , www.ldi.sk
Polícia 158, Linka detskej istoty 116 111
Za spoluprácu ďakujeme npor. Mgr. Aurélii Csutorovej, ktorá svoju pracovnú činnosť zameriava na elimináciu sociálno-patologických javov.
Stretnete sa ešte pri ďalších zaujímavých témach. Fotky