• Spojená škola internátna  poskytuje vzdelávanie žiakom už viac ako 60 rokov. Začínala v roku 1960 s dvomi triedami a v súčasnosti má tieto organizačné zložky:

• Špeciálna základná škola internátna
      • Odborné učilište (od 1.9.2006)
      • Praktická škola (od 1.9.2015)

Súčasťou školy je aj:

• Školský klub detí a internát
      • Elokované pracovisko Mlynky-Biele Vody
      • Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva (do 31.12.2022)

Škola sa nachádza v prenajatých priestoroch od Milosrdných sestier Satmárok z Vrícka. Situovaná je v centre mesta v historických klasických školských priestoroch, ktoré boli v roku 1989 zrekonštruované a dané do prevádzky.

Našim zriaďovateľom je Regionálny úrad školskej správy v Košiciach. Vzdelávanie žiakov prebieha v súlade so Zákonom č. 245/2008 Z. z. a štátnym vzdelávacím programom.

Spojená škola internátna v Rožňave má v školskom roku 2022/2023 až 241 žiakov. Vzdelávanie poskytujeme žiakom s ľahkým (A variant), stredným (B variant) a ťažkým (C variant) stupňom mentálneho postihnutia, žiakom viacnásobne postihnutým - telesne postihnutým, imobilným, žiakom so symptomatickou poruchou reči. Máme aj žiakov autistického spektra, žiakov so zdravotným znevýhodnením, ako aj mnoho žiakov pochádzajúcich z marginalizovaných rómskych komunít nášho regiónu, ktorí sú často v hmotnej núdzi. Na škole máme na ZŠ aj triedy s vyučovacím jazykom maďarským, jednu z toho autistickú. Práca s týmito žiakmi je špecifická tým, že vyžadujú viac názorových a didaktických pomôcok, špeciálne upravený viacúčelový nábytok vhodný pre stredne a ťažko postihnuté deti.

Praktická škola, pripraví žiakov na výkon jednoduchých pracovných činností s možnosťou pracovať na chránenom pracovisku a samostatný život v domácom prostredí.

Na odbornom učilišti vzdelávame žiakov v troch trojročných učebných odboroch:

• Cukrárenská výroba

• Opatrovateľská starostlivosť v zariadeniach sociálnej starostlivosti

• Stavebná výroba – maliarske a natieračské práce

Výchovná práca je zameraná na utvrdzovanie chýbajúcich základných hygienických návykov, návykov spoločenského správania sa, interaktívnych postojov a  orientácií v  prostredí majority, poznanie hodnôt výsledkov ľudskej činnosti a  duchovných hodnôt, ako aj patričná úroveň etických a estetických hodnôt.

Projekty orientujeme na zníženie celkovej  sociálnej frustrácie našich žiakov a na akceptáciu žiakov so zdravotným postihnutím. Z  týchto dôvodov väčšina z výchovno-vzdelávacích cieľov a edukačnej činnosť školy sa zameriava aj na reedukáciu a resocializáciu.

Naši žiaci sa pravidelne zúčastňujú mnohých aj celoslovenských športových, výtvarných a spoločenských súťaží, v ktorých dosahujú pekné umiestnenia.

Silnými stránkami našej školy sú kvalifikovaní pedagogickí zamestnanci, tradícia školy, existencia odborného učilišťa, dobré medzi ľudské vzťahy medzi pedagogickými zamestnancami a vedením školy, poloha školy - blízkosť SAD, centrum mesta, možnosť školského stravovania, internát, pestrá záujmová činnosť, CŠPP, menší školský pozemok.

Naše aktivity:

• Svetový deň povedomia o autizme - Modrá veža - Apríl